Főbb események:
- Szovjetunió hasonló követeléseket fogalmaz meg Finnország felé, mint korábban a balti országokkal szemben: reptereket, illetve katonai bázisokat akarnak létrehozni finn földön, továbbá Leningrád környéki területek átadására szólítják fel a finn kormányt. Finnország elutasítja a követeléseket.
- Egy berlini rádióállomás hamis információk alapján bejelenti az angol kormány bukását, továbbá az új brit kormány békeszándékait. A német nép öröme korainak bizonyult, ugyanis az információknak semmi valóságalapja nem volt.
- Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Franklin D. Roosevelt megkapja az Einstein–Szilárd-levelet. A nagyrészt Szilárd Leó által megfogalmazott és Albert Einstein által aláírt levélben hívták fel az elnök figyelmét arra, hogy a náci Németország saját nukleáris energia tervbe kezdett és sürgették az USA-t hasonló tervek elkészítésére. Sokan ezt tekintik a későbbi Manhattan terv kezdőpontjának.
Mai ajánlat:
A nap / Day One (1989)
Amerikai történelmi dráma, 141 perc, 1989 - rendezte: Joseph Sargent
Szilárd Leó elhagyja Európát és az Egyesült Államokba utazik, hogy felhívja a kormány figyelmét arra, hogy Németország atombomba kifejlesztésébe kezdett, sürgetve ezzel az elnököt, hogy kezdjék el az ez irányú fejlesztéseket ők is. Ebben a kezdeményezésben többek között Albert Einstein és J. Robert Oppenheimer is csatlakozik hozzá, amely végül a Manhattan Project (Manhattan terv) kódnevet kapja. Bár a 2. világháború végéhez közeledve Szilárd Leónak kétségei vannak az atombomba bevetésével kapcsolatban, ettől függetlenül Truman kiadja a parancsot Hiroshima bombázására.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.